Šikovný Pawel Kozlowski (Swanski) maluje kolo pro varšavskou cyklokavárnu Dwa Osiem.

Festka na NAHBS 2013 Festka na NAHBS 2013

Fotografie Johna Watsona z výstavy NAHBS (North American Handmade Bicycle Show = Severoamerická výstava ručně vyráběných bicyklů), která se konala v Denveru (USA), zachycují hlavové trubky rámů a jejich stvořitele. A mezi fotografiemi nechybí ani Festka. Celou fotogalerii najdete zde.

VANDEYK Purple Blast

Tento purpurový skvost od VANDEYK má příhodný název Purple Blast. Po kolech Nightstream se jedná o druhou limitovanou sérii od německého VANDEYK a bude vyrobeno pouze 25 kousků. Rám je postaven na trubkách Columbus XCr a nese sadu Shimano Dura-Ace Di2 a další špičkové komponenty od Enve Composites, Chris King, Fizik a dalších. Další informace najdete na webu VANDEYK.

Číst dále

Jordan Hufnagel a Porteur/City Bike

Z rukou Jordana Hufnagela pochází opravdu nádherná kola. Není pochyb, že Jordan je výjimečně zručný a obdařen tím správným citem pro danou věc. Důkazem je kolo s názvem Porteur/City Bike a detaily na něm, které mu přidávají na výjimečnosti (viz přiložené fotografie). Jordan staví svá kola v Portlandu (USA) pod značkou Hufnagel Cycles a v jeho portfoliu najdete cyklokrosová kola, silniční kola, městská kola, ale i festky a single speedy. Mě osobně nejvíce zaujaly cyklokrosová kola a především to, které je na posledních fotografiích. Pro další informace a kola můžete navštívit stránky Hufnagel Cycles a za shlédnutí stojí i Flickr stream Hufnagel Cycles.

Číst dále

Festka XCr PABLO

Když jsem po delší době znova navštívil Facebookový profil Festky, byl jsem mile překvapen. Pánové od Festky nelenili a vyprodukovali několik zajímavých kousků. Ale jeden mě obzvláště zaujal, a to silnička s názvem Festka XCr PABLO. Jak už sám název napovídá, rám je postaven na ocelových trubkách Columbus XCr, které jsou pokryty nepřehlédnutelným, ale povedeným lakem inspirovaným kubismem. A věřím, že i osazení SRAM Red 2012 a kola Enve přidávají na celém dojmu z jízdy. Ale na cenu celého kola se raději ani neptejte…

Číst dále

Prga Velo

Další krásné kolo postavené českými ručičkami. Autorem je Jakub Vávra a je to opravdu zdařilé dílo, i když ty ráfky mi neladí. Úžasný je lak na rámu Favorit. Více informací najdete zde.

Číst dále

Fotka z webu Duratec.

Český Duratec z Města Touškov rozšířil své portfolio o městský single speed s názvem One&Only. Celé kolo vyjde cca na 30 000 Kč. Zákazník si může vybrat barvu laku, ohnutá nebo rovná řídítka, řemen místo řetězu a mnoho dalšího (viz konfigurátor). Cena samotného rámu s vidlicí je cca 16 000 Kč. Nic levného, ale vzhledem k tomu, že Duratec postaví rám na míru k zákazníkově postavě, tak to za to asi stojí. A myslím si, že se jim to docela povedlo.

Ian Sutton je šikovný kluk, který v USA staví neuvěřitelně nádherné rámy značky Icarus. Zde se asi není třeba nijak víc rozepisovat. Přikládám několik snímků z webu Icarus a kochejte se. A kdybyste si chtěli přečíst (v angličtině) rozhovor s Ianem, tak mrkněte sem.

Fotografie ze stránek Cycle EXIF.

Na Cycle EXIF se objevil nádherný kousek. Starý rám BASSO Loto osazený novou sadou Campagnolo Veloce. Za stavbou kola stojí Eroica Cicli a na jejich webu můžete najít mnoho dalších zajímavých starých převážně italských rámů, kol i dílů na prodej. Musím se přiznat, že stejně jako autor článku na Cycle EXIF mám i já slabost pro kola, která spojují staré klasické rámy a nové moderní komponenty. A zde se podařila obzvláště harmonická kombinace.

Fotografie ze stránek VANDEYK.

Co se stane, když dáte dohromady designéra, umělce, stavitele rámů a fotografa? Vzniknou úžásná kola jako VANDEYK Nightstream ROAD a MTB. VANDEYK je německá společnost, za kterou opravdu stojí takto pestrá skupina lidí. Další fotografie najdete zde.

V posledních letech se objevila spousta „garážových“ výrobců kol a myslím, že stále získávají na popularitě. Bostonská partička Firefly Bicycles vyrábí překrásné titanové a ocelové rámy i komponenty. Jejich designový cit a smysl pro detail je vyjímečný, což se dá říct i o ceně produktů Firefly – titanový rám přesně dle vašich požadavků a rozměrů si můžete nechat udělat už od $4000.

Podívejte se na výtvory z dílny Firefly Bicycles. Fotografie z oficiálních stránek a blogu na Tumblru.

Ukázka z objednávkového formuláře (pdf) na silniční rám.

A jedno video nakonec.

Fotografie ze stránek English Cycles.

Ano, něco tomu chybí… S jednostrannou vidlicí jste se jistě už setkali u kol Cannondale, ale i jednostranná zadní stavba je už vzácnější. Celé kolo je konstrukčně zajímavě provedené. Všimněte si např. upevnění přední vidlice k představci nebo umístění pastorku. Další věc, která kolu chybí, jsou převody. Na kole zaujmou i kresby, jejichž autorem je Geoff Mcfetridge. Za realizací tohoto technicky unikátního kousku stojí English Cycles. Další detailní fotky kola naleznete zde.

Fotografie z Flickr galerie Kinfolku.

Tohle spojení klasického ocelového rámu Kinfolk a moderních komponent se povedlo. A skvěle to doplňuje sedlo od Brooks. Rámy Kinfolk staví v Japonsku mistr Kusaka.

Včera se v Praze uskutečnila jedinečná akce – Velká jarní cyklojízda. I za deštivého počasí se ulicemi Prahy valila velká spousta milovníků cyklistiky a tentokrát to byli řidiči aut, kdo musel dávat přednost. Samozřejmě jsme se také zúčastnili a při té příležitosti jsme i párkrát zmáčkli spoušť fotoaparátu.

Fotografie ze stránek Pelizzoli World.

Na fotografiích vidíte ručně vyráběný rám Aeta, který je dalším přírustkem do modelové řady značky Pelizzoli. Rám je vyráběn z trubek Columbus XCR a ve spolupráci s WR Compositi jsou k němu dodávány ručně vyráběné karbonové díly. Jak se píše u prvního vyrobeného kousku, který mimochodem byl stavěn pro téměř dvoumetrového zákazníka, celé kolo se chlubí vyjímečnou tuhostí a nízkou váhou (pouhých 7,6 kg).

Za značkou stojí sám slavný italský stavitel rámů Giovanni Pelizzoli. Giovanni založil v roce 1969 známou značku CIÖCC, kterou však o 11 let později prodal. Rámy stavěl i pro značku Fausto Coppi. Na Giovanniho rámech bylo dosaženo nespočtu úspěchů, jejichž výčet naleznete zde. Nyní nesou Giovanniho rámy jeho příjmení. Giovanniho můžete navštívit v Bergamu (u Milána). Kdybyste se rozhodli pořídit rám Pelizzoli, určitě by stálo za to si jej vyzvednout osobně, jelikož letenky z Prahy do Bergama jsou poměrně levné. Veškeré kontaktní informace najdete na stránkách Pelizzoli World.

Pelizzoli vyrábí kromě silničních rámu i nádherné dráhové rámy. Všechny kousky pohromadě si můžete vychutnat zde.